System szkolnictwa wyższego w Polsce

System szkolnictwa wyższego w Polsce zakłada kształcenie na trzech stopniach:

• studia pierwszego stopnia (studia licencjackie lub inżynierskie),
  • studia drugiego stopnia (uzupełniające magisterskie),
  • studia trzeciego stopnia (studia doktoranckie).

Na studia pierwszego stopnia licencjackie i inżynierskie mogą aplikować osoby posiadające świadectwo ukończenia szkoły średniej, na którego podstawie mają prawo podejmować studia pierwszego stopnia w swoim kraju. Studia licencjackie trwają 3 lata (6 semestrów), studia inżynierskie trwają 3,5 roku (7 semestrów). Uzyskany dyplom licencjata albo inżyniera upoważnia do podjęcia studiów drugiego stopnia (magisterskich).

Na studia drugiego stopnia (uzupełniające magisterskie) mogą aplikować osoby posiadające dyplom ukończenia studiów I stopnia, na którego podstawie mają prawo podejmować studia drugiego stopnia w swoim kraju. Studia drugiego stopnia uzupełniające magisterskie trwają 2 lata (4 semestry) lub 1,5 roku (3 semestry) i kończą się uzyskaniem dyplomu magistra.

Na wybranych kierunkach (jak na przykład psychologia, teologia, prawo i in.) oferowane są studia jednolite magisterskie. Na studia jednolite magisterskie mogą aplikować kandydaci posiadający świadectwo ukończenia szkoły średniej, na którego podstawie mają prawo podejmować studia pierwszego stopnia w swoim kraju. W tym przypadku kształcenie trwa nieprzerwalnie 5 lat (10 semestrów) i kończy się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra.

Do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich) upoważnia dyplom magistra. Studia doktoranckie trwają 4 lata (8 semestrów) i kończą się obroną pracy doktorskiej i uzyskaniem stopnia naukowego doktora.

ORGANIZACJA ROKU AKADEMICKIEGO

Rok akademicki w Polsce rozpoczyna się 1 października danego roku, a kończy 30 września następnego roku. Rok akademicki jest podzielony na 2 semestry – zimowy i letni. Każdy z nich kończy się sesją egzaminacyjną.

Zachęcamy do zapoznania się z informacją na temat organizacji roku akademickiego 2017/2018.