Podyplomowe Studia Sztuki Retoryki i Kreowania Wizerunku dla Prawników

Przedmiotowe studia podyplomowe maja charakter doskonalący. Podstawowym celem edukacyjnym jest uzupełnienie nabytej wiedzy absolwentów studiów prawniczych lub absolwentów studiów innych kierunków o kształcenie w zakresie retoryki, erystyki, argumentacji, komunikacji interpersonalnej i społecznej, zasad etyki i kultury wypowiedzi, techniki i praktyki wystąpień publicznych. Drugim równorzędnym celem jest kształcenie własnego i zawodowego wizerunku poprzez znajomość zasad stylizacji osoby, znajomość etykiety, podstaw psychologii oraz sztuki aktorskiej.
Ukończenie przedmiotowych studiów podyplomowych przyczyni się niewątpliwie do osiągnięcia sukcesu zawodowego w wymiarze indywidualnym i instytucjonalnym poprzez pełne wykorzystanie nabytych umiejętności i wiedzy w pracy zawodowej, w kontaktach z mediami oraz w środowisku pracy.
Efekty kształcenia - absolwent posiada praktyczną wiedzę interdyscyplinarną z zakresu retoryki stosowanej, erystyki, argumentacji, zasad etyki wypowiedzi, logopedii, technik aktorskich, psychologii, coaching’u, public relations.

Absolwent nabywa umiejętności w zakresie:

•  skutecznego przekonywania
  • poprawnej argumentacji
  • kompozycji tekstów mówionych i pisanych
  • potrafi wypowiadać się zgodnie z regułami kultury języka
  • umie we właściwy sposób posługiwać się środkami retorycznymi w wystąpieniach publicznych
  • potrafi umiejętnie prowadzić dyskusję, debatę i negocjacje
  • potrafi diagnozować typowe błędy logiczne i rozpoznawać chwyty erystyczne
  • potrafi rozwiązywać spory
  • potrafi przygotować prezentację z wykorzystaniem technik multimedialnych
  • potrafi umiejętnie posługiwać się głosem, gestem, mimiką i panować nad stresem w wystąpieniach publicznych
  • zna zasady i potrafi kreować własny i zawodowy wizerunek
  • potrafi stosować zasady etykiety w konwersacji i wystąpieniach publicznych
  • zna i potrafi stosować metody coachingu w rozwoju osobistym

Kadra dydaktyczna - uczeni reprezentujący Wydział Filologiczny, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Pedagogiki i Psychologii, Wydział Radia i Telewizji oraz aktorzy Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

dwa semestry (zjazdy sobotnio-niedzielne w gmachu Wydziału Filologicznego w Katowicach, plac Sejmu Śląskiego 1).

Podyplomowe Studia Sztuki Retoryki i Kreowania Wizerunku dla Prawników adresowane są głównie do prawników, jednak z oferty mogą również skorzystać absolwenci szkół wyższych wszystkich stopni i specjalności, dla których język trafnie oddający myśli i przekonujący stanowi podstawowe narzędzie pracy. Rekrutacja odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Warunkiem uruchomienia studiów jest zapisanie się co najmniej 25 osób.

Adresatami podyplomowych studiów mogą być również firmy i organizacje, które chcą podnieść kompetencje zawodowe swoich pracowników. W ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Wydział Filologiczny zorganizował już dwie edycje przedmiotowych studiów na zlecenie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury - w każdej edycji uczestniczyło stu sędziów i prokuratorów.

październik 2015 roku

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach