Studia Podyplomowe Ochrona informacji niejawnych i administracja bezpieczeństwa informacji

W związku z nowelizacją przepisów prawa, zwłaszcza w zakresie ochrony danych osobowych (przygotowanie ABI do pełnienia funkcji IODo), został zmodyfikowany program Studiów Podyplomowych "Ochrona informacji niejawnych i administracja bezpieczeństwa informacji" (PSOIN). Od XIII edycji 2017/2018, realizowana jest nowa siatka i program Studiów oraz obniżone zostało czesne za Studia. Szczegółowe informacje na stronie Studiów http://www.psoin.us.edu.pl

Adresaci Studiów

Studia skierowane są do osób zajmujących się ochroną informacji niejawnych, ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji w administracji rządowej i samorządowej, sądach, instytucjach wojskowych, przedsiębiorstwach oraz do osób zamierzających podjąć taką pracę. Warunkiem uczestnictwa w Studiach jest posiadanie tytułu magistra, inżyniera lub licencjata.

Tematyka i cel Studiów

Celem Studiów jest zapoznanie słuchaczy z problematyką dotyczącą ochrony informacji niejawnych, ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji realizowaną w ramach dziesięciu modułów tematycznych i seminarium dyplomowego, z których dwa moduły: Ochrona informacji niejawnych i Ochrona danych osobowych są wiodące. Siatka Studiów z liczbą godzin i liczbą punktów ECTS oraz szczegółowa tematyka modułów opublikowana jest na stronie internetowej studiów. Wykaz modułów:

• Ochrona informacji niejawnych
  • Infrastruktura informacyjna
  • Wybrane problemy bezpieczeństwa narodowego
  • Bezpieczeństwo systemów i sieci teleinformatycznych
  • Bezpieczeństwo przemysłowe i tajemnica przedsiębiorstwa
  • Ochrona danych osobowych
  • Systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwem informacji oraz szacowanie i zarządzanie ryzykiem
  • Cyberterroryzm i zagrożenia bezpieczeństwa informacji w cyberprzestrzeni
  • Infrastruktura krytyczna i zarządzanie kryzysowe
  • Archiwizacja dokumentów
  • Seminarium dyplomowe

Organizacja Studiów

Studia trwają 2 semestry, od października 2017 r. do czerwca 2018 r. Obejmują 12 zjazdów sobotnio-niedzielnych, o łącznej liczbie 160 godzin zajęć dydaktycznych (planowany terminarz zjazdów opublikowano na stronie internetowej). Zajęcia odbywają się w budynku Instytutu Informatyki Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego, Sosnowiec, ul. Będzińska 39. Są prowadzone przez pracowników naukowych oraz praktyków z doświadczeniem zawodowym w zakresie tematyki Studiów. W ramach PSOIN organizowane są również wizyty studyjne i warsztatowe, dotyczące m.in. organizacji i funkcjonowania kancelarii tajnej oraz archiwum. Studia częściowo realizowane są w systemie e-learningowym (e-PSOIN) na platformie e-learningowej Uniwersytetu Śląskiego. Dzięki platformie e-PSOIN Słuchacze mają dostęp do materiałów dydaktycznych, testów, a także mogą kontaktować się z prowadzącymi. Warunkiem otrzymania świadectwa jest uzyskanie przewidzianych programem Studiów zaliczeń i obrona pracy dyplomowej. Temat pracy dyplomowej Słuchacze wybierają lub mogą zaproponować. Studia są współtworzone przez Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych, wspierane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Generalnego Inspektora Ochrony Danych osobowych (GIODO).

Dodatkowo dla Słuchaczy

• Certyfikat Auditora wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwa informacji, wydany przez Centrum Certyfikacji Jakości Wojskowej Akademii Technicznej.
  • Dostęp do zbiorów biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego (CINiBA – Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka).
  • Dostęp do zbioru książek i prac dyplomowych biblioteki PSOIN (w miejscu odbywania Studiów).
  • Dostęp do Internetu.
  • Baza noclegowa oraz gastronomiczna na miejscu.
  • Życzliwa pomoc i opieka organizatorów przez cały czas trwania Studiów.

Rekrutacja trwa od 22.05.2017 do 22.09.2017, jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń.

• Podanie o przyjęcie na studia
  • 2 zdjęcia (podpisane na odwrocie)
  • Odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych
  • Skierowanie, w przypadku kierowania na studia podyplomowe przez instytucję zewnętrzną, z podaniem kwoty dofinansowania, adresu i NIP-u instytucji oraz upoważnieniem Uczelni do wystawienia faktury proforma.

październik 2017 r.

Dokumenty można składać osobiście lub przesłać pocztą:

Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach
Instytut Informatyki
41-200 Sosnowiec, ul. Żytnia 12
(z dopiskiem Studia Podyplomowe: Ochrona informacji niejawnych i administracja bezpieczeństwa informacji)
tel.: (32) 269-18-69
e-mail psoin@us.edu.pl

Kierownik studium: prof. zw. dr hab. inż. Zygmunt Wróbel
Z-ca kierownika: dr Małgorzata Gajos-Gržetić
41-200 Sosnowiec, ul. Będzińska 39, tel.: (32) 368-97-16

do 22.09. 2017 r.