Kwalifikacyjne Studia Podyplomowe Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej

Studia przygotowują wykwalifikowanych pracowników do pracy w różnego typu bibliotekach oraz instytucjach gromadzących właściwą dla swojej działalności dokumentację (np. biblioteki muzeum, biblioteki klasztorne, biblioteki teatrów). Program studiów obejmuje przede wszystkim przedmioty dające kompendium wiedzy teoretycznej oraz pozwalające nabyć umiejętności niezbędne w pracy bibliotekarskiej. Wykładane treści dotyczą m.in. organizacji działalności bibliotek; zarządzania strategicznego instytucji niedochodowych; zasad i sposobów opracowywania zbiorów; metod pracy z użytkownikami bibliotek. W kształceniu szczególny nacisk kładzie się na przygotowanie przyszłego pracownika do stosowania nowoczesnych technologii informacyjnych, np. tworzenia stron WWW, wyszukiwania informacji w sieci i ich weryfikowania. Słuchacze są także zapoznani z problematyką edytorstwa, edukacji medialnej i edukacji regionalnej. W programie studiów znajdują się również treści dotyczące ochrony i konserwacji zbiorów. Słuchacze, którzy nigdy nie pracowali w bibliotekach, odbywają obowiązkową 75-godzinną praktykę zawodową w bibliotekach różnych typów, dzięki czemu poznają lepiej swój przyszły warsztat pracy. Zajęcia są prowadzone przez doświadczoną kadrę dydaktyczną i przez bibliotekarzy-praktyków.

3 semestry (350 godzin, w tym 75 godzin praktyki; zajęcia odbywają się w soboty i niedziele)

Kwalifikacyjne Studia Podyplomowe Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej są kierowane do absolwentów studiów wyższych (licencjackich i magisterskich) wszystkich kierunków, z wyjątkiem informacji naukowej i bibliotekoznawstwa; studia przygotowują również osoby mające przygotowanie pedagogiczne do pracy w bibliotekach szkolnych pedagogicznych.

• podanie,
  • odpis dyplomu ukończenia studiów,
  • fotografia,
  • ksero dowodu osobistego,
  • Skierowanie w przypadku kierowania na studia podyplomowe przez instytucję zewnętrzną, z podaniem kwoty dofinansowania oraz adresem i NIP-em instytucji,
  • potwierdzenie wpłaty na studia z chwilą przyjęcia,

Data rozpoczęcia i termin składania dokumentów są dostępne na stronie: http://www.ibin.us.edu.pl/index.php?id=43

Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej
40-032 Katowice,
plac Sejmu Śląskiego 1, pok. 317,
tel.: (32) 200-93-18,
fax: (32) 200-93-22
www.ibin.us.edu.pl/index.php?id=43

www.ibin.us.edu.pl

Kierownik studium: dr Agnieszka Łakomy, e-mail: a.lakomy@interia.pl

Sekretarz: mgr Tadeusz Maciąg, tel.: (32) 200-93-14, 200-93-18, e-mail: tadek@us.edu.pl.

30 września 2017 r.

1 580 zł / semestr