facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Co po złożeniu dokumentów na studia ?

Dostałeś się na studia i złożyłeś wymagane dokumenty na wydziale? Gratulujemy!

Właśnie dołączyłeś do grona studentów Uniwersytetu Śląskiego!

Od tej pory większość spraw będziesz załatwiał kontaktując się z dziekanatem swojego kierunku studiów na wydziale.

Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dla nowych studentów, które ułatwią ci pierwsze kroki na naszej uczelni.

 1. Dziekanat kierunku studiów na wydziale
 2. System USOS
 3. Rejestracja na lektoraty i WF
 4. Legitymacja studencka i indeks
 5. Akademiki, stypendia, ubezpieczenie zdrowotne
 6. Inauguracja roku akademickiego
 7. Regulamin studiów, tok studiów

 

Dziekanat kierunku studiów na wydziale

Zanim zostałeś przyjęty w poczet studentów UŚ,  to punkt informacyjny dla kandydatów  i system IRK były twoimi głównymi źródłami informacji. Po przyjęciu na studia i złożeniu dokumentów na wydziale  opiekę nad tobą przejmuje dziekanat lub sekretariat kierunku studiów wydziału lub instytutu. Jeżeli szukasz informacji na temat:

 • programów studiów,
 • harmonogramów zajęć,
 • terminów zjazdów,
 • opłaty za legitymację lub studia,
 • odbioru legitymacji i indeksu,
 • inauguracji roku akademickiego na wydziale,
 • przydziału do grup,
 • terminów rejestracji w systemie USOS,

odwiedź stronę wydziału, gdzie powinny być podane ważne komunikaty dla studentów I roku  lub skontaktuj się ze swoim dziekanatem lub sekretariatem. Wykaz wydziałów , dziekanatów dostępny jest na stronie http://kandydat.us.edu.pl/kontakt-z-dziekanatami

 

System USOS

W momencie wprowadzenia w dziekanacie danych kandydata do systemu USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów) tworzone jest studenckie konto w serwisie CAS (Centralny Serwer Uwierzytelnienia).

Za pomocą  Centralnego Serwera Uwierzytelniania  bedziesz mógł sie logować do systemu USOSweb :

Do systemu USOSweb  nie będziesz mógł się zalogować zaraz po złożeniu dokumentów. Dziekanat powinien wprowadzic twoje dane w jak najkrótszym czasie (zazwyczaj jest to do 7 dni od dostarczenia dokumentów), jednak czasami z różnych przyczyn dane te są wprowadzane w okresie pózniejszym. O dokładne terminy możliowsci logowania i rejestracji  zapytaj w swoim dziekanacie np. przy składaniu dokumentów.

Pamietaj, że w serwisie USOSweb możesz sprawdzić swoje oceny, numer konta bankowego do opłaty za legitymację i indeks, a także uzyskać informację o przyznanych stypendiach czy miejscu w akademiku. Serwis daje też możliwość rejestrowania się na przedmioty, a pracownikom pozwala sprawdzić stan swoich grup zajeciowych, wystawić oceny na zaliczenie lub oceny cząstkowe z kolokwiów.

Kontakt w przypadku problemów z systemem USOS http://diotsws.us.edu.pl/site/?q=zespol

 

Rejestracja na lektoraty i WF

Również za pomocą  Centralnego Serwera Uwierzytelniania   będziesz mógł się logować do serwisu  :

 • UL  -  (Rejestracja na zajęcia i lektoraty)

Serwis UL służy do  rejestracji na zajęcia lektoratowe, zajęcia z wychowania fizycznego, a także wszelkiego rodzaju konwersatoria, wykłady monograficzne, seminaria i proseminaria.

W rejestracjach obowiązuje jedna zasada: „KTO PIERWSZY, TEN LEPSZY”, dlatego nie zapomnij zaglądać do serwisów USOSweb i UL.

Zapoznaj się również z informacjami na stronie Studium Wychowania Fizycznego i Sportu

Koniecznie zapoznaj się z informacją o rejestracji na lektoraty podaną na stronie  http://spnjo.us.edu.pl/?q=node/585

 

Legitymacja studencka i indeks

Wszyscy studenci przyjęci na I rok studiów prowadzonych w Uniwersytecie Śląskim (stacjonarne i niestacjonarne) otrzymają ELS - Elektroniczną Legitymację Studencką. Osoby, które są studentami UŚ i posiadają ważną legitymację studencką, a podejmują studia na drugim kierunku studiów wnoszą tylko opłatę za indeks.

Kandydaci podejmujący studia na dwóch kierunkach wnoszą opłatę za jedną legitymację i dwa indeksy.

Numer konta do wpłaty za legitymację i indeks oraz wysokość opłaty znajdziesz na stronie : http://kandydat.us.edu.pl/elektroniczne-legitymacje-studenckie-i-indeksy

Pamiętaj , że numer konta do wpłaty za legitymację i indeks jest inny niż numer konta podany podczas rekrutacji w systemie IRK . W sprawie odbioru legitymacji i indeksu kontaktuj  się ze swoim dziekanatem na wydziale.

 

Akademiki, stypendia, ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli chcesz zamieszkać w akademiku złóż wniosek wraz z innymi dokumentami na studia w swoim  dziekanacie/sekretariacie  zaraz po rekrutacji. Informacje o ofercie akademików, odpłatności i wzory druków znajdziesz  na stronie http://student.us.edu.pl/akademiki

Natomiast informacje o możliwościach uzyskania stypendium, jego wysokości oraz wzory wniosków stypendialnych znajdziesz na stronie http://student.us.edu.pl/pomoc-materialna  .  Wszystkie wnioski stypendialne możesz składać w swoim dziekanacie wydziału/sekretariacie.

Na temat ubezpieczenia zdrowotnego  przeczytasz na stronie http://student.us.edu.pl/opieka-zdrowotna

Bliższe informacje uzyskasz również kontaktując się z  Biurem Studenckich Spraw Socjalnych , tel. bezpośredni: 32 359 13 40, 32 359 20 46, 32 359 19 79, 32 359 16 94,  e-mail: bstud@us.edu.pl

 

Inauguracja roku akademickiego

Uroczysta ogólnouczelniana inauguracja roku akademickiego ma charakter symboliczny i stanowi ważne wydarzenie w życiu każdej uczelni. W programie uroczystości przewidziana jest  m.in. immatrykulacja zaproszonych studentów I roku, oraz wystąpienia zaproszonych przedstawicieli nowo przyjętych studentów i doktorantów UŚ,  Wydarzenie to jest transmitowane online przez Telewizję Internetową Uniwersytetu Śląskiego na stronie: http://telewizja.us.edu.pl/strona/on-line.

Komunikat w sprawie inauguracji roku akademickiego na swoim wydziale,  znajdziesz  na stronie  wydziału lub kontaktując się z odpowiednim dziekanatem kierunku  http://kandydat.us.edu.pl/kontakt-z-dziekanatami

 

Regulamin studiów, tok studiów

Jeżeli poszukujesz informacji na temat np. Indywidualnej Organizacji Studiów, urlopów, reaktywacji na studia, przeniesienia itp.  koniecznie zapoznaj się z Regulaminem studiów w UŚ.

Zajrzyj także na stronę http://bip.us.edu.pl/tok-studiow-regulamin-z-14052012 . Znajdziesz na niej przydatne informacje dotyczące rozmaitych spraw w zakresie odbywanych studiów w Uniwersytecie Śląskim

 

 

Skróty

Pytania dotyczące rekrutacji na studia zadzwoń: 32 359 17 70,
32 359 18 10, 32 359 18 80,
32 359 16 22, 667 771 009.

Telefony czynne w godz. 7.30-15.30

email: rekrutacja@us.edu.pl
Problemy z systemem rejestracji kandydatów IRK zadzwoń: +48 32 359 17 78
Rekrutacja na studia podyplomowe jest prowadzona bezpośrednio na wydziałach, przez poszczególne sekretariaty obsługujące wybrane studia.
Cudzoziemcy - kontakt:

+48 32 359 22 72
+48 32 359 22 73
email: admission@us.edu.pl
Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.